top of page

Spedytor jako przewoźnik umowny - szczególny przypadek istnienia odpowiedzialnoÅ›ci spedytora

Dzisiejsza spedycja drogowa kieruje siÄ™ dzisiejszymi zasadami i utrwalony obecnie przez Å›rodowisko TSL model spedycji nie przypomina już tego z lat osiemdziesiÄ…tych ubiegÅ‚ego wieku. Obecny spedytor to w wiÄ™kszoÅ›ci przypadków przewoźnik umowny i pomimo, że wiÄ™kszość osadza swojÄ… dziaÅ‚alność w obszarze spedycji, to zakres ponoszonej przez nich odpowiedzialnoÅ›ci plasuje ich w obszarze zarezerwowanym dla przewoźników. Dzieje siÄ™ to za sprawÄ… zawierania przez spedytorów umów przewozu, czego konsekwencji wiÄ™kszość nie potrafi ani ocenić, ani przewidzieć, ani też udźwignąć.

 

Z jakimi zagrożeniami wiąże siÄ™ bycie tzw. przewoźnikiem umownym.

​

Pomimo, że zgodnie z art. 800 k.c. spedytor może sam dokonywać przewozów, obecni spedytorzy nie sÄ… tym wcale zainteresowani, gdyż swojÄ… rolÄ™ w transporcie drogowym ograniczyli wyÅ‚Ä…cznie do poÅ›redniczenia przy przewozie rzeczy. W obecnym modelu spedycji owe ograniczenie niesie za sobÄ… okreÅ›lone problemy, których niestety wiÄ™kszość spedytorów nie bierze pod uwagÄ™ i nie umie siÄ™ z nimi zmierzyć. GÅ‚ówne to:

​

  • powszechne, choć w wiÄ™kszoÅ›ci przypadków niezamierzone, zawieranie umów przewozu i przyjmowanie na siebie prawnej odpowiedzialnoÅ›ci zarezerwowanej dla przewoźników, która wynika ze stosownego prawa przewozowego,

​​

  • brak na rynku ubezpieczeniowym oferty dla przewoźników umownych, pozwalajÄ…cej na optymalne zaasekurowanie faktycznie ponoszonej odpowiedzialnoÅ›ci,

​​

  • brak możliwoÅ›ci zawarcia ubezpieczenia OCP w ruchu kabotażowym w przypadku, gdy wystÄ™pujÄ… w charakterze przewoźnika umownego – szczególnie odczuwalne w przypadku organizowania przewozów realizowanych po Niemczech,​​

 

Aby jednak bardziej uwidocznić zagrożenia zwiÄ…zane z prowadzeniem dziaÅ‚alnoÅ›ci spedycyjnej, opiszÄ™ poszczególne przypadki i wypunktujÄ™ to, o czym spedytorzy nie wiedzÄ… lub nie chcÄ… wiedzieć.

 

Zawieranie przez spedytorów umów przewozu

​

Zadaniem spedytora jest organizowanie przewozu towaru. Do samego przewozu towaru spedytor angażuje podmioty zawodowo trudniÄ…ce siÄ™ przewozem, czyli ... przewoźników.

O tym, że każdy spedytor jest odpowiedzialny za przewoźników, którym zleca przewóz powinni wiedzieć wszyscy spedytorzy – w koÅ„cu w kodeksie cywilnym o umowie spedycji jest zaledwie 11 artykuÅ‚ów. Zapewne wiedzÄ… też o oklepanym i sztandarowym dla spedycji art. 799 k.c., który przy braku winy w wyborze wyÅ‚Ä…cza ich odpowiedzialność za podwykonawców. Gorzej jest już z wiedzÄ…, co tak naprawdÄ™ decyduje o winie w wyborze podwykonawcy.

​

Wiele zachodnich firm, w tym spedytorów, nie chce powierzać organizowania przewozów dalszym spedytorom i chÄ™tniej zleca przewozy bezpoÅ›rednio przewoźnikom. A ponieważ takie zlecenia generujÄ… przychód, polscy spedytorzy bardzo chÄ™tnie „przywdziewajÄ… uniform przewoźnika” (potwierdzajÄ… to ich strony internetowe) i przyjmujÄ… zlecenia przewozu . O inne aspekty takiego dziaÅ‚ania praktycznie siÄ™ nie martwiÄ…. Skutkiem przyjÄ™cia zlecenia przewozu, tym samym zawarcia umowy przewozu jest przyjÄ™cie przez takiego „spedytora” odpowiedzialnoÅ›ci analogicznej jak odpowiedzialność przewoźnika, czyli opartej na stosownym prawie przewozowym. W rozumieniu prawa taki spedytor przestaje być wiÄ™c spedytorem i staje siÄ™ przewoźnikiem – wprawdzie umownym, ale jednak przewoźnikiem. 

 

Warto również zwrócić uwagÄ™, że przewoźnikiem umownym może być spedytor, który zawarÅ‚ ze zleceniodawcÄ… umowÄ™ przewozu, ale również spedytor, który zostaÅ‚ wpisany w poz. 16 lub 17 listy przewozowego CMR, lub nawet przewoźnik, który zleciÅ‚ wykonanie przewozu podwykonawcy, czyli dalszemu przewoźnikowi.

​

Dalsze skutki wynikajÄ… już ze stosownego prawa przewozowego i z zawartych umów ubezpieczenia. Taki „spedytor” musi zatem liczyć siÄ™ z tym, że:

​

  • ponosi odpowiedzialność na zasadach ryzyka i domniemania winy,

​

  • ponosi peÅ‚nÄ… odpowiedzialność za swoich podwykonawców (art. 3 konwencji CMR i art. 5 ustawy Prawo Przewozowe),

​

  • nie może powoÅ‚ywać siÄ™ na żadne ograniczenia i wyÅ‚Ä…czenia odpowiedzialnoÅ›ci wynikajÄ…ce z kodeksu cywilnego (np. na art. 799),

​

  • może powoÅ‚ywać siÄ™ na ograniczenia i wyÅ‚Ä…czenia odpowiedzialnoÅ›ci wynikajÄ…ce z prawa przewozowego, jednakże takie możliwoÅ›ci sÄ… dość ograniczone,

​

  • posiadana przez niego polisa OCS asekuruje wyÅ‚Ä…cznie od ryzyk spedycyjnych i nie uwzglÄ™dnia odpowiedzialnoÅ›ci spedytora wystÄ™pujÄ…cego w charakterze przewoźnika umownego,

​

  • w przypadku szkody, w pierwszej kolejnoÅ›ci otrzyma roszczenie o odszkodowanie,      z którym bÄ™dzie musiaÅ‚ zmierzyć siÄ™ sam, gdyż zakÅ‚ad ubezpieczeÅ„ nie pokryje szkody z jego polisy OCS.

Przyjmowanie odpowiedzialnoÅ›ci zwiÄ…zanej z wykonywaniem przewozów kabotażowych

 

Jeżeli w zawartej umowie spedytor zobowiÄ…zuje siÄ™ do wykonania przewozu kabotażowego wykonywanego w kraju Unii Europejskiej, wchodzi on w prawa i obowiÄ…zki przewoźnika kabotażowego i ponosi odpowiedzialność za szkody powstaÅ‚e w takim przewozie. Również w tym przypadku spedytor bÄ™dzie miaÅ‚ problem, gdyż albo dysponuje jedynie klasycznÄ… polisÄ… OCS, albo warunki jego polisy, choć rozszerzone o OC przewoźnika umownego, nie przewidujÄ… dalszego rozszerzenia

o OC przewoźnika umownego w ruchu kabotażowym.

 

Podobnie jak w przypadku niechÄ™ci zakÅ‚adów ubezpieczeÅ„ do zawierania ze spedytorami umów ubezpieczenia OC przewoźnika umownego, zakÅ‚ady ubezpieczeÅ„ niechÄ™tnie rozszerzajÄ… polisy OCS (już rozszerzone o OCP umownego) o przewozy kabotażowe. Zawarcie przez spedytora umowy przewozu kabotażowego, przy braku takiego rozszerzenia w polisie OCS lub OCP umownego, bÄ™dzie wiÄ™c skutkowaÅ‚o przyjÄ™ciem na siebie wszelkich zobowiÄ…zaÅ„ odszkodowawczych wynikajÄ…cych z faktu wykonania przewozu kabotażowego, bez możliwoÅ›ci pokrycia szkody z posiadanego ubezpieczenia.

​

Przyjmowanie odpowiedzialności w przypadku zadeklarowania przez nadawcę wartości towaru w trybie art. 24 konwencji CMR (w przewozach międzynarodowych)

​

To kolejny problem, z którym muszÄ… zmierzyć siÄ™ spedytorzy, czyli nasi przewoźnicy umowni. Choć z instytucji deklarowania wartoÅ›ci towaru (art. 24 konwencji CMR) korzysta niewielu nadawców, to jednak czasami z tego prawa korzystajÄ….

​

Należy jednak wiedzieć, że skuteczność zadeklarowania przez nadawcÄ™ wartoÅ›ci towaru zależy od zaistnienia dwóch przesÅ‚anek. JednÄ… jest obowiÄ…zek wpisania przez nadawcÄ™ w list przewozowy wartoÅ›ci towaru, drugÄ… - wniesienia przez niego dodatkowej opÅ‚aty, przy czym obie te przesÅ‚anki muszÄ… wystÄ…pić Å‚Ä…cznie. W praktyce odnotowuje siÄ™ przypadki wpisania w list przewozowy wartoÅ›ci towaru, jednakże w wiÄ™kszoÅ›ci z nich nie ma mowy o dodatkowej zapÅ‚acie, ani też taka zapÅ‚ata nie zostaÅ‚a dokonana. W takiej sytuacji przewoźnik może Å‚atwo podważyć skuteczność zadeklarowania wartoÅ›ci towaru w trybie art. 24 konwencji CMR i ograniczyć swojÄ… odpowiedzialność do limitu okreÅ›lonego w art. 23 ust. 3 konwencji CMR.

​

W przypadku zawierania przez spedytora umów przewozu również on może popaść w puÅ‚apkÄ™ zadeklarowania przez nadawcÄ™ wartoÅ›ci towaru. PrzyjÄ™cie przez spedytora wyższej odpowiedzialnoÅ›ci spowoduje, że bÄ™dzie on ponosiÅ‚ odpowiedzialność wyższÄ…, aniżeli okreÅ›lona art. 23 ust. 3 CMR. KonsekwencjÄ… przyjÄ™cia zwiÄ™kszonej odpowiedzialnoÅ›ci powinno być przeniesienie na podwykonawcÄ™ (przewoźnika faktycznego) odpowiedzialnoÅ›ci przyjÄ™tej na podstawie art. 24 konwencji CMR.  

​

Dla skutecznoÅ›ci zadeklarowania wartoÅ›ci towaru w trybie art. 24 CMR musi zostać wniesiona dodatkowa zapÅ‚ata - nie wystarczy sam fakt uzgodnienia tego w umowie przewozu i wpisania wartoÅ›ci towaru w list przewozowy. Nawet jeżeli nadawca wniesie takÄ… opÅ‚atÄ™, spedytor bÄ™dzie musiaÅ‚ zastrzec deklaracjÄ™ wartoÅ›ci towaru w zawartej z podwykonawcÄ… umowie, za co również bÄ™dzie musiaÅ‚ wnieść dodatkowÄ… opÅ‚atÄ™ - w praktyce przekazać przewoźnikowi otrzymanÄ… od nadawcy kwotÄ™.

To spowoduje, że będzie ponosił odpowiedzialność do wartości przesyłki, ale nie otrzyma za to dodatkowego wynagrodzenia.

 

ZakÅ‚ady ubezpieczeÅ„ niechÄ™tnie rozszerzajÄ… zakres polisy OCP o art. 24 konwencji CMR, a takie rozszerzenie w klasycznej polisie OCS jest niemożliwe. W naszych projektach ubezpieczeniowych dla spedytorów istnieje wprawdzie możliwość objÄ™cia ochronÄ… wyższej odpowiedzialnoÅ›ci, ale za dodatkowÄ… skÅ‚adkÄ™ w wysokoÅ›ci 0,1% od nadwyżki odpowiedzialnoÅ›ci ponad limit okreÅ›lony w art. 23 ust. 3 konwencji CMR,

co zwiÄ™kszy ochronÄ™, ale skonsumuje caÅ‚Ä… marżę należnÄ… spedytorowi. 

​

Deklaracja wartości towaru w trybie art. 24 konwencji CMR - CZYTAJ

​

 

WNIOSKI

​

O ile zawarcie ubezpieczenia OC spedytora rozszerzonego o OC przewoźnika umownego jest możliwe, wiÄ™kszość rynkowych rozwiÄ…zaÅ„ nie gwarantuje należytego pokrycia ryzyk stricte transportowych, za które odpowiadajÄ… spedytorzy. Dalsze ubezpieczanie ryzyk ponadstandardowych jest bardzo ograniczone, gdyż dla zakÅ‚adów ubezpieczeÅ„ klientem jest spedytor, a nie przewoźnik.  W takiej sytuacji spedytorzy majÄ… trzy rozwiÄ…zania:

 

  • albo powinni zawierać wyÅ‚Ä…cznie umowy spedycji

​

  • albo powinni posiadać dobre ubezpieczenie OCS rozszerzone o OCP umownego, które uwzglÄ™dnia szeroki zakres ochrony i możliwość rozszerzenia o art. 24 CMR

​​

  • albo zamiast przyjmować wyższÄ… odpowiedzialność, przesyÅ‚kÄ™ ubezpieczać w zakresie Cargo.

 

Alternatywą jest uzyskanie zezwolenia na wykonywanie działalności transportowej

i licencji na wykonywanie miÄ™dzynarodowego zarobkowego przewozu drogowego rzeczy. Status przewoźnika uprawnia nie tylko do wykonywania przewozów, ale również do zawarcie ubezpieczenia OCP w zakresie, jaki jest niezbÄ™dny do peÅ‚nego zaasekurowania ponoszonej odpowiedzialnoÅ›ci przewoźnika. Wiąże siÄ™ to jednak

ze speÅ‚nieniem szeregu wymogów okreÅ›lonych w ustawie o transporcie drogowym (posiadanie tytuÅ‚u prawnego do pojazdu, zabezpieczenia finansowego, itp.), co jest rozwiÄ…zaniem nie zawsze możliwym lub wrÄ™cz nie chcianym.

​

Skoro w branży spedycyjnej utrzymuje siÄ™ taka tendencja, że spedytorzy Å›wiadomie wchodzÄ… w stosunek umowny jako przewoźnik, muszÄ… również mieć Å›wiadomość, że również ponoszÄ… odpowiedzialność jak przewoźnik. W takim przypadku najlepszym rozwiÄ…zaniem jest zawarcie dobrego ubezpieczenia OCS rozszerzonego o OC przewoźnika umownego. Jeżeli nie majÄ… odpowiedniego ubezpieczenia, może ich to kosztować ich znaczne wiÄ™cej niż skÅ‚adka zapÅ‚acona za dobrÄ… polisÄ™, a w wielu przypadkach tego kosztu nie bÄ™dÄ… mogli przenieść na nikogo.

​

Przeczytaj koniecznie:

Brak oferty ubezpieczeniowej dla przewoźników umownych

​

PrzyjÄ™ty przez rynek ubezpieczeniowy model asekuracji odpowiedzialnoÅ›ci spedytora jest znany - zakÅ‚ady ubezpieczeÅ„ majÄ… dla nich jeden, klasyczny produkt jakim jest OC spedytora. Jednakże takie ubezpieczenie uwzglÄ™dnia ryzyka stricte spedycyjne i nie obejmuje swoim zakresem odpowiedzialnoÅ›ci spedytora wynikajÄ…cej z zawieranych przez niego umów przewozu. Klasyczne ubezpieczenie OCS nie chroni zatem interesu spedytora w sytuacji, gdy bÄ™dzie on tzw. przewoźnikiem umownym. Taki spedytor nie może zaasekurować swojej faktycznej odpowiedzialnoÅ›ci polisÄ… OCP, gdyż zazwyczaj nie posiada licencji na wykonywanie miÄ™dzynarodowych przewozów drogowych rzeczy. Posiadanie licencji krajowej (dotyczy spedytorów sprzed 15 sierpnia 2013 r.) wprawdzie pozwala na zawarcie OCP w ruchu krajowym, ale zasiÄ™g terytorialny dziaÅ‚alnoÅ›ci wiÄ™kszoÅ›ci spedytorów jest znacznie szerszy, zatem nie rozwiÄ…zuje to problemu.

​

Dla spedytorów pracujÄ…cych w obecnym modelu spedycji nie ma wiÄ™c na rynku ubezpie -czeniowym odpowiedniej oferty, co powoduje liczne problemy natury odszkodowawczej i konieczność pokrywania szkód przez samych spedytorów. Nie oznacza to, że takiej oferty nie ma w ogóle, gdyż nasza kancelaria CDS posiada rozwiÄ…zania pozwalajÄ…ce na optymalne zaasekurowanie odpowiedzialnoÅ›ci ponoszonej przez  spedytorów pracujÄ…-cych w obecnym modelu spedycji. Wprawdzie taki produkt nie jest tani jak klasyczne OCS, które pokrywa jedynie odpowiedzialność spedytora wynikajÄ…cÄ… z kodeksu cywilnego, ale warto jest przyjąć dodatkowy koszt, aby zmniejszyć zagrożenie pokrywania szkód, które niejednokrotnie przybierajÄ… znaczne rozmiary i mogÄ… dość poważnie zaburzyć funkcjonowanie firmy.

OC pzrewoźnika, OCP, OCP przewoźnika
OC spedytora

Zadbaj o to, aby wszystkie tryby Twojego mechanizmu pasowały do siebie.

bottom of page