Szukamy przewoźników do współpracy - biznes, czy kłopot?


Takie ogłoszenia w Internecie to już standard. Czy jednak wyłącznie spedycje poszukują przewoźników, czy może poszukują ich również sami przewoźnicy? W ostatnich kilku latach zmienił się diametralnie model prowadzenia działalności transportowej. Spedycje przestały być już tymi spedycjami z lat osiemdziesiątych ubiegłego wieku, firmy transportowe zaś powoli zaprzestają działalności przewozowej na rzecz bardziej intratnej formy prowadzenia działalności jaka jest spedycja. Jednak bez względu na to kto zajmuje się ową „spedycją”, wszystko mieści się w obszarze pośrednictwa przy przewozie rzeczy. Pośrednictwo zaś to taka forma działalności, która doprowadza do zawierania określonych umów, przy czym sam pośrednik praktycznie nie bierze udziału w jej wykonaniu. Zobaczmy, czy właśnie tak odbywa się to w transporcie drogowym towarów.

Pośrednik odgrywa nieco inną rolę w transporcie drogowym towarów, aniżeli w wielu innych obszarach gospodarczych. Pierwszą różnicą jest to, iż jest angażowana jego odpowiedzialność cywilna. Drugą różnicą jest to, że owa odpowiedzialność zależy od tego, czy pośrednikiem jest podmiot zawierający umowy spedycji, czy też podmiot zawierający umowy przewozu. Inna odpowiedzialność spoczywa na spedytorze, inna zaś na przewoźniku, jednak co do zasady każdy z tych podmiotów ponosi odpowiedzialność za skutki bycia pośrednikiem.

Z czego wynika, że odpowiedzialność jest tak różna?

Decyduje o tym charakter zawartej umowy, nie zaś to, czy prowadzimy „spedycję”, czy też jesteśmy tylko przewoźnikiem. Inna bowiem odpowiedzialność spoczywa na podmiocie, który zawiera umowy przewozu, inna zaś na podmiocie, który zawiera umowy spedycji.

Co należy o tym wiedzieć, można przeczytać w opracowaniach:

Spedytor jako tzw. przewoźnik umowny – szczególny przypadek istnienia odpowiedzialności spedytora

OC przewoźnika umownego - podwykonawcy a ryzyko i zagrożenia dla przewoźnika


Wyróżnione posty
Ostatnie posty
Archiwum
Wyszukaj wg tagów
Nie ma jeszcze tagów.
Podążaj za nami
  • Facebook Basic Square
  • Twitter Basic Square
  • Google+ Basic Square

© 2009 CDS Kancelaria Brokerska                       Warszawa 02-795, ul. Wiolinowa 10 lok 53, mail: biuro@cds-odszkodowania.pl

  • Facebook - Grey Circle