top of page

OC spedytora - co dodatkowo oferujemy?

Ocena ryzyka w firmie transportowej to podstawa

Ocena charakteru zawartej umowy - istotny element audytu

W ramach Å›wiadczonego serwisu ubezpieczeniowego przeprowadzamy również szczegóÅ‚owÄ… ocenÄ™ ryzyka jakie towarzyszy prowadzeniu dziaÅ‚alnoÅ›ci spedycyjnej.

W tym celu wykonujemy audyt polegajÄ…cy na ocenie zakresu prowadzonej dziaÅ‚alnoÅ›ci, funkcjonujÄ…cych w przedsiÄ™biorstwie procesów, posiadanego ubezpieczenia oraz stosowanych w pracy operacyjnej procedur i dokumentów jak np. umowy, instrukcje i zlecenia. Audyt pozwala nam na okreÅ›lenie ryzyk, na które jest narażony spedytor oraz zakresu ponoszonej w zwiÄ…zku z tym odpowiedzialnoÅ›ci. W razie potrzeby wskazujemy sÅ‚abe obszary oraz sugerujemy zastosowanie odpowiednich rozwiÄ…zaÅ„ poprawiajÄ…cych bezpieczeÅ„stwo spedytora.

​

Warunkiem koniecznym przy przeprowadzaniu audytu jest szczegóÅ‚owe wypeÅ‚nienie przez osobÄ™ zarzÄ…dzajÄ…cÄ… stosownej ankiety oraz przekazanie niezbÄ™dnych dokumentów.

​

Jaki jest cel przeprowadzania oceny ryzyka w firmie spedycyjnej?

​

Ocena ryzyka transportowego jest pojÄ™ciem bardzo szerokim i obejmuje wszystkie sfery dziaÅ‚alnoÅ›ci spedytora. Nasza kancelaria specjalizuje siÄ™ w okreÅ›laniu ryzyka pod kÄ…tem prawnej odpowiedzialnoÅ›ci, która wynika z zawieranych umów i dokonywanych czynnoÅ›ci w zwiÄ…zku z prowadzonÄ… dziaÅ‚alnoÅ›ciÄ… spedycyjnÄ… oraz w redukowaniu ryzyka zwiÄ…zanego z prowadzeniem tego rodzaju dziaÅ‚alnoÅ›ci.

​

Ponad dwunastoletnie obserwacje rynku TSL dość wyraźnie wskazujÄ…, że branża transportowa w tym obszarze posiada dość widoczne braki. Do gÅ‚ównych zaliczyć

można:

​

  • brak znajomoÅ›ci przepisów prawa przewozowego i innych, które regulujÄ… zasady wykonywanie transportu drogowego,

​​

  • brak lub bÅ‚Ä™dne procesy funkcjonujÄ…ce w przedsiÄ™biorstwach,

​​

  • brak wiedzy w zakresie prawidÅ‚owego zawierania umów przewozu i spedycji,

​​

  • brak odpowiednio wyedukowanej kadry operacyjnej,

​​

  • brak stosownych procedur i instrukcji,

​​

  • brak wiedzy w zakresie okreÅ›lania odpowiedzialnoÅ›ci ponoszonej w zwiÄ…zku z prowadzonÄ… dziaÅ‚alnoÅ›ciÄ…,

​​

  • brak znajomoÅ›ci problematyki zwiÄ…zanej z ubezpieczeniami i likwidacjÄ… szkód transportowych.



To powoduje, że znaczna część podmiotów branży TSL nie posiada umiejÄ™tnoÅ›ci wÅ‚aÅ›ciwego rozpoznania ryzyka, co niejednokrotnie pociÄ…ga za sobÄ… zwiÄ™kszenie odpowiedzialnoÅ›ci i konieczność ponoszenia dodatkowych, nie chcianych i czÄ™sto dość wysokich kosztów. Aby uniknąć takich zagrożeÅ„ niezbÄ™dna jest szeroka wiedza o ryzyku, jakie towarzyszy prowadzeniu dziaÅ‚alnoÅ›ci spedycyjnej, wynikajÄ…cej z niego odpowiedzialnoÅ›ci oraz o metodach kontrolowania tego ryzyka już na poziomie przedsiÄ™biorstwa.

​

Jak przeprowadzić audyt?

​

W przypadku zainteresowania przeprowadzeniem takiego audytu, prosimy o uważne

i szczegóÅ‚owe ankiety, doÅ‚Ä…czenie do niej dokumentów wyszczególnionych w poz. 16 ankiety i wysÅ‚anie do naszego biura.

​

Formularz ankiety można pobrać klikając na poniższy link:

O tym, jakÄ… spedytor ponosi odpowiedzialność decyduje charakter zawartej przez niego umowy z zamawiajÄ…cym usÅ‚ugÄ™ (zleceniodawcÄ…). RozstrzygajÄ…cym bÄ™dzie zobowiÄ…zanie wynikajÄ…ce z treÅ›ci umowy oraz innych dokumentów, a nie - jak wiÄ™kszość ocenia - sposób nazwania umowy.

​

Przyjmuje siÄ™, że spedytor wszedÅ‚ w prawa i obowiÄ…zki przewoźnika drogowego (wystÄ™puje jako przewoźnik drogowy umowny), jeżeli:

​

  • wystawiono na niego list przewozowy lub inny równoważny dokument​

  • wpisano go jako przewoźnika w list przewozowy lub inny równoważny dokument​

  • przyjÄ…Å‚ zlecenie przewozu rzeczy​

  • w zawartej umowie spedycji zobowiÄ…zaÅ‚ siÄ™ do wykonania przewozu​

  • zawarta przez niego umowa zostaÅ‚a uznana przez sÄ…d w prawomocnym wyroku za umowÄ™ przewozu.

 

Jeżeli z treÅ›ci umowy i innych  dokumentów  wynika,  Å¼e  wyznaczone  zostaÅ‚o wynagrodzenie „za transport” lub „przewoźne” albo „fracht” uznaje siÄ™, że zawarta umowa jest  umowa przewozu, a nie spedycji bez wzglÄ™du na jej nazwÄ™.

​

Przeczytaj również:

Podpowiemy jak bezpiecznie pracować.

OC spedytora gdzie najlepiej? w CDS
bottom of page