top of page

Spedytor jako przewoźnik umowny

Prowadzenie dziaÅ‚alnoÅ›ci w zakresie transportu drogowego wymaga od spedytorów posiadania szerokiej wiedzy z różnych obszarów i na takim poziomie, aby mogli sprawnie i bezpiecznie jÄ… wykonywać. Wielu spedytorów nie potrafi jednak trafnie ocenić w jakiej roli wystÄ™pujÄ…, jakÄ… ponoszÄ… odpowiedzialność i czym ryzykujÄ… decydujÄ…c siÄ™ na prowadzenie okreÅ›lonej dziaÅ‚alnoÅ›ci transportowej.

​

Co decyduje o ponoszonej odpowiedzialności?

Jak rozpoznać, czy zawarta umowa jest umową przewozu, czy spedycji?

Czy zlecanie przewozów podwykonawcom to spedycja?

Kiedy spedytor staje się przewoźnikiem umownym?

Jak ubezpieczać faktycznÄ… odpowiedzialność spedytorów?

Jak rozpoznać, czy zawarta umowa jest umową przewozu,

czy spedycji?

​

Spedytor bÄ™dzie ponosiÅ‚ odpowiedzialność jak spedytor, jeżeli w zawartej z zamawiajÄ…cym usÅ‚ugÄ™ umowie zobowiąże siÄ™ do kodeksowego wysÅ‚ania lub odbioru przesyÅ‚ki, albo do dokonania innych usÅ‚ug zwiÄ…zanych z jej przewozem (art. 794 k.c.). Zgodnie z literaturÄ… prawniczÄ…, wysyÅ‚anie przesyÅ‚ki oznacza sytuacjÄ™, kiedy spedytor zobowiÄ…zuje siÄ™, co najmniej do zawarcia umowy przewozu na rachunek zamawiajÄ…cego usÅ‚ugÄ™ (zleceniodawcy), a odbiór przesyÅ‚ki, kiedy spedytor zobowiÄ…zuje siÄ™, co najmniej do dokonania czynnoÅ›ci prawnych odbiorcy przesyÅ‚ki w rozumieniu przepisów przewozowych (E. Gniewek, P. Machnikowski (red.), Kodeks cywilny. Komentarz. Wyd. 6, Warszawa 2014, również L. OgiegÅ‚o, [w:] System prawa prywatnego, t. 7, 2011, s. 909). Za czynnoÅ›ci mieszczÄ…ce siÄ™ w innych usÅ‚ugach zwiÄ…zanych z przewozem uznać można m. in. takie czynnoÅ›ci, jak: fachowe poradnictwo, przygotowanie przesyÅ‚ki do przewozu (opakowanie, ocechowanie, ważenie, liczenie, sortowanie), zamówienie Å›rodka transportowego, sporzÄ…dzenie dokumentów przewozowych, zawarcie umowy przewozu, ubezpieczenie przesyÅ‚ki, dokonanie odprawy celnej, zmiana umowy przewozu, przyjmowanie zawiadomieÅ„ o nadejÅ›ciu przesyÅ‚ki, czasowe przechowanie lub skÅ‚adowanie (T. SzanciÅ‚o, PrzeglÄ…d SÄ…dowy, listopad-grudzieÅ„ 2012, a także wyrok SÄ…du Apelacyjnego w Warszawie z 19 grudnia 2007 r., VI ACa 400/07, OSA 2009, nr 12, s. 42.). Powyższe skrótowo i trafnie ujÄ…Å‚ SÄ…d Apelacyjny w Warszawie w wyroku z dnia 25 wrzeÅ›nia 2007 r. sygn. akt VI ACa 645/2007, w którym uznaÅ‚, że „Jeżeli przyjÄ™to ofertÄ™, której przedmiotem sÄ… usÅ‚ugi zwiÄ…zane z przewozem przesyÅ‚ki, a żadne czynnoÅ›ci konkludentne (dorozumiane – przypis JR) nie wskazujÄ… na dodatkowe postanowienia umowne dotyczÄ…ce przewozu, to umowa taka jest stricte umowÄ… spedycji”. Jeżeli przedmiotem umowy nie bÄ™dzie zobowiÄ…zanie siÄ™ do wykonania przewozu, a jedynie do wykonania czynnoÅ›ci zwiÄ…zanych z przewozem (okreÅ›lonych powyżej), takÄ… umowÄ™ bÄ™dzie można uznać za umowÄ™ spedycji.

 

W praktyce wiÄ™kszość spedytorów przyjmuje zlecenia, które majÄ… stricte transportowy charakter. W mniejszym lub wiÄ™kszym stopniu wynika z nich zobowiÄ…zanie do wykonania przewozu, czego nie zauważajÄ…, albo nie umiejÄ… ocenić. WejÅ›cie spedytora  w prawa i obowiÄ…zki przewoźnika drogowego może nastÄ…pić np. poprzez:

  • użycie w nazwie dokumentu wyrażenia „zlecenie transportowe” lub „zlecenie przewozu”,

  • zastosowanie wobec spedytora okreÅ›lenia „przewoźnik”,

  • użycie w zleceniu wyrażenia „fracht” lub „zapÅ‚ata za fracht” jako ceny za wykonywanÄ… usÅ‚ugÄ™,

  • wpisanie spedytora jako przewoźnika w list przewozowy (poz. 16 lub 17),  

  • zawarcie w treÅ›ci zlecenia konwencji CMR i/lub ustawy prawo przewozowe jako podstawy prawnej dla okreÅ›lania praw, obowiÄ…zków oraz odpowiedzialnoÅ›ci stron umowy,

  • zobowiÄ…zanie siÄ™ spedytora wprost do wykonania przewozu,

  • uznanie przez sÄ…d zawartej umowy za umowÄ™ przewozu.

 

Zawarcie przez spedytora  umowy przewozu powoduje, że ponosi on odpowiedzialność jak klasyczny przewoźnik. Jeżeli spedytor sam nie dokonuje przewozu, okreÅ›la siÄ™ go mianem przewoźnika umownego.

​​

​

Co decyduje o ponoszonej odpowiedzialności?

​

DziaÅ‚alność spedycyjna i przewozowa polega na Å›wiadczeniu okreÅ›lonych usÅ‚ug (gÅ‚ównie transportowych). W każdym przypadku rodzaj Å›wiadczonych usÅ‚ug wynika z zawartych umów. Zarówno spedytor jak i przewoźnik ponoszÄ… odpowiedzialność za niewykonanie lub nienależyte wykonanie tych umów. Jest to klasyczna konstrukcja prawna oparta na art. 471 k.c.

​

CzynnoÅ›ci wykonywane przez dzisiejszych spedytorów polegajÄ… gÅ‚ównie na przyjmowaniu zleceÅ„ transportowych, wyszukiwaniu przewoźników i zawieraniu z nimi umów przewozu. SÄ… to czynnoÅ›ci, które skÅ‚adajÄ… siÄ™ na tzw. organizacjÄ™ przewozów. WiÄ™kszość z nich nie dysponuje Å›rodkami transportu i samodzielnie nie dokonuje przewozów. W Å›rodowisku istnieje poglÄ…d, że spedytor ponosi odpowiedzialność wyÅ‚Ä…cznie za czynnoÅ›ci zwiÄ…zane z organizowaniem przewozów, a za same przewozy odpowiada przewoźnik. Niestety tak nie jest. To, że spedytorzy nie dokonujÄ… przewozów nie oznacza, że nie ponoszÄ… odpowiedzialnoÅ›ci za szkody powstaÅ‚e podczas przewozów. Determinantem tej odpowiedzialnoÅ›ci jest bowiem umowne zobowiÄ…zanie, a nie charakter prowadzonej (zarejestrowanej) dziaÅ‚alnoÅ›ci, czy też rodzaj wykonywanych czynnoÅ›ci faktycznych. Zakres ponoszonej odpowiedzialnoÅ›ci wynika z umowy zawartej z podmiotem zamawiajÄ…cym usÅ‚ugÄ™, czyli z jego zleceniodawcÄ…. Jeżeli jest to umowa przewozu, ona ksztaÅ‚tuje odpowiedzialność spedytora.

​

Zatem w sytuacji, gdy w zawartej z zamawiajÄ…cym usÅ‚ugÄ™ umowie spedytor zobowiÄ…zuje siÄ™ do wykonania przewozu, powinien liczyć siÄ™ z tym, że wstÄ™puje w stosunek prawny umowy przewozu ze wszystkimi wynikajÄ…cymi z tego konsekwencjami. GÅ‚ównÄ… jest ponoszenie odpowiedzialnoÅ›ci analogicznej do tej, jakÄ… ponoszÄ… zawodowi przewoźnicy drogowi, czyli za wszelkie szkody w przesyÅ‚ce powstaÅ‚e w czasie dokonywania przewozu. I nie ma tutaj znaczenia, że spedytor fizycznie nie przewozi towaru, nie ma do tego wymaganych uprawnieÅ„, ani polisy OCP – jego odpowiedzialność wyznacza zawarta umowa przewozu.  Aby spedytor ponosiÅ‚ odpowiedzialność jak spedytor, z zawartej umowy nie może w żadnym razie wynikać zobowiÄ…zanie spedytora do wykonania przewozu lub transportowy charakter usÅ‚ugi przyjÄ™tej do wykonania.

Czy zlecanie przewozów podwykonawcom to spedycja?

 

Zlecanie przewozów podwykonawcom (przewoźnikom) jest normÄ… przy prowadzeniu dziaÅ‚alnoÅ›ci spedycyjnej, czy jak kto woli, polegajÄ…cej na poÅ›rednictwie przy przewozie rzeczy. Nie jest jednak zarezerwowane tylko dla tego rodzaju dziaÅ‚alnoÅ›ci, gdyż z usÅ‚ug podwykonawców korzysta również wielu zawodowych przewoźników. Ci sÄ… przekonani, że w przypadku zlecania przewozów podwykonawcom wystÄ™pujÄ… jako spedytorzy.

 

Takie postrzeganie jest obarczone bardzo dużym bÅ‚Ä™dem, albowiem – jak już pisaÅ‚em powyżej - to, czy wystÄ™pujÄ… w charakterze przewoźnika, czy spedytora wynika nie z tego, kto dokonuje przewozu, a z charakteru zawartej przez nich umowy. I nie chodzi tutaj o umowy zawierane z podwykonawcami, ale o umowy zawierane z zamawiajÄ…cymi usÅ‚ugi (zleceniodawcami). Z punktu widzenia prawa przewozowego, dzielenie dziaÅ‚alnoÅ›ci na transportowÄ… i spedycyjnÄ…, nie ma wiÄ™c żadnego uzasadnienia. Jeżeli przewoźnik zawrze umowÄ™ przewozu i wykonuje jÄ… za poÅ›rednictwem podwykonawcy (przewoźnika dalszego), ponosi odpowiedzialność za szkody w przesyÅ‚ce powstaÅ‚e w czasie dokonywania przewozu przez swojego podwykonawcÄ™. StanowiÄ… o tym dość jednoznacznie art. 3 konwencji CMR i 5 ustawy Prawo Przewozowe.

 

To samo dotyczy spedytora. OdstÄ™pstwem od powyższej zasady jest zawarcie umowy spedycji, która nie bÄ™dzie już podlegaÅ‚a prawu przewozowemu, a kodeksowi cywilnemu (art. 794 do 804 k.c.). Należy jednak pamiÄ™tać, że taka umowa nie może posiadać ani transportowego charakteru, ani też nie może z niej wynikać zobowiÄ…zanie do wykonania przewozu. Każdy przewoźnik powinien zatem wiedzieć, że tzw. „odsprzedawanie” zleceÅ„ transportowych przewoźnikom dalszym (podwykonawcom) nie zmienia ich automatycznie w spedytorów – odpowiadajÄ… za nich jak za siebie.

Kiedy spedytor staje się przewoźnikiem umownym?

 

W obszarze transportu przewoźnik umowny to taka osoba, która zawiera umowÄ™ przewozu, ale jej bezpoÅ›rednio nie wykonuje. Jeżeli spedytor zawrze z zamawiajÄ…cym przewóz (zleceniodawcÄ…) umowÄ™ przewozu, bÄ™dzie wykonawcÄ… tej umowy. Jeżeli zleci wykonanie tej umowy podwykonawcy (zawodowemu przewoźnikowi) bÄ™dzie wykonawcÄ… umownym, czyli w tym przypadku przewoźnikiem umownym. W takiej konfiguracji podwykonawca bÄ™dzie wystÄ™powaÅ‚ w charakterze przewoźnika faktycznego. Jeżeli podwykonawca zleci wykonanie przewozu dalszemu przewoźnikowi, również bÄ™dzie okreÅ›lany jako przewoźnik umowny.

 

WiÄ™kszość firm spedycyjnych zawiera ze swoimi zleceniodawcami umowy przewozu. WiÄ™kszość – co jest oczywiste - wykonuje te umowy za poÅ›rednictwem zawodowych przewoźników, z którymi spedytor zawiera odrÄ™bne umowy przewozu. W takich relacjach spedytor wystÄ™puje zawsze w charakterze przewoźnika umownego. To samo dotyczy przewoźników zawierajÄ…cych umowy przewozu i korzystajÄ…cych z usÅ‚ug przewoźników dalszych. Prawo przewozowe nie dzieli przewoźników na umownych i faktycznych. Z punktu widzenia odpowiedzialnoÅ›ci cywilnej nie ma wiÄ™c znaczenia, czy podmiot wystÄ™puje w charakterze przewoźnika umownego, czy faktycznego – w przypadku niewykonania lub nienależytego wykonania umowy przewozu zawsze ponosi odpowiedzialność jak przewoźnik.

Jak ubezpieczać faktycznÄ… odpowiedzialność spedytorów?

 

Spedytor zawierajÄ…cy umowy przewozu ma dość duże trudnoÅ›ci w uzyskaniu ochrony ubezpieczeniowej, która optymalnie zabezpieczy ponoszonÄ… przez niego odpowiedzialność. Pomimo, że opisany model spedycji funkcjonuje od kilku lat, polski rynek ubezpieczeniowy do dziÅ› nie wypracowaÅ‚ odpowiedniej oferty dla spedytorów peÅ‚niÄ…cych rolÄ™ przewoźników umownych. GÅ‚ównym powodem jest:

  • brak odpowiedniej wiedzy,

  • brak znajomoÅ›ci specyfiki transportowej i

  • niechęć do zmiany utrwalonego modelu ubezpieczeÅ„.

​

Nie bez znaczenia jest również fakt, iż wiÄ™kszość spedytorów nie posiada uprawnieÅ„ do prowadzenia dziaÅ‚alnoÅ›ci w zakresie wykonywania miÄ™dzynarodowych przewozów drogowych, co stanowi dla zakÅ‚adów ubezpieczeÅ„ przesÅ‚ankÄ™ do nie udzielania ochrony na bazie OCP. O czymÅ› takim jak przewoźnik umowny w obszarze drogowych przewozów kabotażowych ubezpieczyciele nawet nie chcÄ… sÅ‚yszeć. Nie oznacza to jednak, że zawarcie takiego ubezpieczenia nie jest możliwe. 

 

Nie jest lepiej w obszarze poÅ›redników ubezpieczeniowych. Niewielu agentów i brokerów ubezpieczeniowych specjalizuje siÄ™ w ubezpieczeniach transportowych. Dlatego ryzykowne jest podejmowanie prób uzyskania ofert od przypadkowych poÅ›redników lub bezpoÅ›rednio od zakÅ‚adów ubezpieczeÅ„, gdyż wiedza wiÄ™kszoÅ›ci z nich z zakresu ubezpieczeÅ„ transportowych jest znacznie ograniczona, a ich rola sprowadza siÄ™ jedynie do sprzedaży ubezpieczeÅ„.

Jaki produkt dedykuje spedytorom CDS?

 

Preferowany przez nas model asekuracji ryzyk ponoszonych przez spedytorów polega to na tym, że:

  • ubezpieczyciel akceptuje okreÅ›lony status ubezpieczajÄ…cego i

  • niezależnie od posiadanych uprawnieÅ„ oferuje ochronÄ™ w granicach ponoszonej przez niego odpowiedzialnoÅ›ci.

 

To sprawia, że ubezpieczenie jest dedykowane nie spedytorom, czy przewoźnikom, a podmiotom, które w zwiÄ…zku z prowadzonÄ… dziaÅ‚alnoÅ›ciÄ… przyjmujÄ… na siebie okreÅ›lonÄ… odpowiedzialność – w przypadku spedytora bÄ™dzie  to odpowiedzialność analogiczna jakÄ… ponosi przewoźnik. Taka polisa bÄ™dzie chroniÅ‚a odpowiedzialność cywilnÄ… spedytora wystÄ™pujÄ…cego w charakterze przewoźnika (tutaj umownego), wynikajÄ…cÄ… z wykonywania przez niego umów przewozu zarówno miÄ™dzynarodowego, krajowego, jak również kabotażowego. OczywiÅ›cie polisa obejmuje również odpowiedzialność cywilnÄ… spedytora, jednakże w sytuacji, gdy spedytor na 100% wszystkich umów zawiera 99% umów przewozu, ryzyko spedycyjne jest marginalne.

Nasze oferty OCP umownego 

Ze wzglÄ™du na szeroki zakres pokrycia ubezpieczeniowego, oferta przewiduje skÅ‚adki minimalne, w zależnoÅ›ci od przyjÄ™tej w umowie sumy gwarancyjnej. 

​

Wysokość składek minimalnych:

​

  • przy sumie gwarancyjnej 100.000 EUR                - 7.900 PLN​

  • przy sumie gwarancyjnej 200.000 EUR                - 8.500 PLN

  • przy sumie gwarancyjnej 300.000 EUR                - 8.900 PLN

​​

  • przy sumie gwarancyjnej pow. 300.000 EUR       - skÅ‚adka ustalana indywidualnie

 

O koÅ„cowej skÅ‚adce decyduje przychód netto osiÄ…gany z dziaÅ‚alnoÅ›ci spedycyjnej oraz rozszerzenia które zostanÄ… zastosowane w umowie ubezpieczenia.

 

SkÅ‚adki mogÄ… być opÅ‚acane jednorazowo, w dwóch lub w czterech ratach.

Przeczytaj również:

OC przewoźnika umownego - CDS

Możemy pomóc zwiÄ™kszyć Twoje bezpieczeÅ„stwo.

bottom of page